PB134005
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PB134005
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 71.4 mA
Coil Resistance 70 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 0.5 VDC
Product Status Active
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Relay Type General Purpose
Series PB, SCHRACK
Operate Time 10 ms
Coil Voltage 5VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 3.75 VDC