PB134006
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PB134006
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 60 mA
Coil Resistance 100 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 0.6 VDC
Product Status Discontinued at Digi-Key
Operate Time 10 ms
Coil Voltage 6VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 4.5 VDC