PB134012
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PB134012
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 30 mA
Coil Resistance 400 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 1.2 VDC
Product Status Active
Operate Time 10 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 9 VDC