PBC-025A1E7
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PBC-025A1E7
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 48V
User Guide
Operating Temperature -5°C ~ 40°C
Coil Power 11VA
Switching Voltage 380VAC - Max
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Resistance -
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage 9.6 VAC
Product Status Obsolete
Contact Form 3PST-NO (DM) (3 Form X)
Series PBC
Coil Voltage 48VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 40.8 VAC