PBC-025A1Q
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PBC-025A1Q
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 380V
User Guide
Operating Temperature -5°C ~ 40°C
Coil Power 11VA
Switching Voltage 380VAC - Max
Contact Rating (Current) 25 A
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage 76 VAC
Series PBC
Coil Voltage 380VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 323 VAC