PBC-040A3M
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PBC-040A3M
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 40A 220V
User Guide
Operating Temperature -5°C ~ 40°C
Coil Power 32VA
Switching Voltage 380VAC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage 44 VAC
Series PBC
Coil Voltage 220VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 187 VAC