PBLC-3R8/10MA2
Tecate Group
Product No:
PBLC-3R8/10MA2
Description:
CAP LITH HYBRID 10F 20% 3.8V
User Guide
Operating Temperature -15°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Termination Wire Leads
Lead Spacing -
Voltage - Rated 3.8 V
Mounting Type User Defined
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Mfr Tecate Group
Capacitance 10 F