PE014006
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PE014006
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 6V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 34.8 mA
Coil Resistance 172 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operate Time 8 ms
Coil Voltage 6VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 4.5 VDC