PE014012
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PE014012
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 17.5 mA
Coil Resistance 685 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 8 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 9 VDC