PE514005
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PE514005
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 5V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 40 mA
Coil Resistance 125 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 0.5 VDC
Product Status Active
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series PE, SCHRACK
Operate Time 8 ms
Coil Voltage 5VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 3.8 VDC