Home / TVS Diodes / PGSMAJ18CAHF3G
minImg
PGSMAJ18CAHF3G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ18CAHF3G
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.7A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V