Home / TVS Diodes / PGSMAJ24A E2G
minImg
PGSMAJ24A E2G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ24A E2G
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, PGSMAJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V