Home / TVS Diodes / PGSMAJ28CAHF2G
minImg
PGSMAJ28CAHF2G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ28CAHF2G
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.8A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V