Home / TVS Diodes / PGSMAJ43A E2G
minImg
PGSMAJ43A E2G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ43A E2G
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V