Home / TVS Diodes / PGSMAJ85AHF2G
minImg
PGSMAJ85AHF2G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ85AHF2G
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V