PRD-11AK1-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-11AK1-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 410 mA
Coil Resistance 12 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 2.4 VAC
Product Status Obsolete
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 24VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 20.4 VAC