PRD-11DN0-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-11DN0-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 250VAC - Nom
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 84 mA
Coil Resistance 288 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 2.4 VDC
Product Status Last Time Buy
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 24VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 18 VDC