PRD-3AJ3-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-3AJ3-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 125VDC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 410 mA
Coil Resistance 12 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 2.4 VAC
Product Status Last Time Buy
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 24VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 20.4 VAC