PRD-3AP4-277
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-3AP4-277
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 277V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 277VAC - Nom
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 35.4 mA
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 27.7 VAC
Product Status Last Time Buy
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 277VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 235.5 VAC