PRD-3DH0-48
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-3DH0-48
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 48V
User Guide
Switching Voltage 125VDC
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 41.7 mA
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Active
Series PRD
Coil Voltage 48VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Must Operate Voltage 36 VDC