PRD-5AY0-12
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-5AY0-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 12V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 277VAC - Nom
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 820 mA
Coil Resistance 3.2 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 1.2 VAC
Product Status Last Time Buy
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 12VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 10.2 VAC