PRD-5DY0-75
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-5DY0-75
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 75V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 277VAC - Nom
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 26.7 mA
Coil Resistance 2.81 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 7.5 VDC
Product Status Active
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 75VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 56.25 VDC