PRD-7DF0-110
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-7DF0-110
Description:
POWER RELAY ASSEMBLY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 240VAC - Nom
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 18.2 mA
Coil Resistance 6.05 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 11 VDC
Product Status Active
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 110VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 82.5 VDC