PRD-7DH0-48
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-7DH0-48
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 48V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 125VDC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 41.7 mA
Coil Resistance 1.15 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 4.8 VDC
Product Status Active
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 48VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 36 VDC