PRDA-11DJA-125
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRDA-11DJA-125
Description:
POWER RELAY ASSEMBLY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 125VDC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 16 mA
Coil Resistance 7.81 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 12.5 VDC
Product Status Last Time Buy
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 125VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 93.75 VDC