PRDA-7AGL-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRDA-7AGL-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 600VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 410 mA
Coil Resistance 12 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 2.4 VAC
Product Status Last Time Buy
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Relay Type General Purpose
Series PRDA
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 24VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 20.4 VAC