PT271110
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT271110
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 110V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 6.8 mA
Coil Resistance 16.1 kOhms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 11 VDC
Product Status Active
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series PT, SCHRACK
Operate Time 15 ms
Coil Voltage 110VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 82.5 VDC