PT370220
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT370220
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Current 3.4 mA
Coil Resistance 64.5 kOhms
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 22 VDC
Product Status Active
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series PT, SCHRACK
Operate Time 15 ms
Coil Voltage 220VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 165 VDC