PTN0.50RD500
Techflex
Product No:
PTN0.50RD500
Manufacturer:
Techflex
Description:
EXPAND SLEEVING 1/2" X 500' RED
User Guide
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Red
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Flexo® PET
Type Sleeve
Length 500' (152.40m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.500" (12.70mm)
Mfr Techflex
Environment Protection UV Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)
Diameter - Inside, Expanded 0.750" (19.05mm)