PTN1.50BK200
Techflex
Product No:
PTN1.50BK200
Manufacturer:
Techflex
Description:
EXPAND SLEEVE 1.5" X 200' BLACK
User Guide
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Flexo® PET
Type Sleeve
Length 200' (60.96m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.500" (38.10mm)
Mfr Techflex
Environment Protection UV Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)
Diameter - Inside, Expanded 2.125" (53.97mm)