W11K0C-P08MFG0-6500
ODU
Product No:
W11K0C-P08MFG0-6500
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, R/A, SZ 1, S
User Guide
Cable Opening 0.236" ~ 0.256" (6.00mm ~ 6.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 300V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 1
Mfr ODU
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Features Backshell
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 120°C