W12M-E11HN
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
W12M-E11HN
Description:
PBS 12MM SPST 0.1A 48V MOM METAL
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button
Current Rating (Amps) 10mA (DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.25mm Dia
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series W12M
Voltage Rating - DC 12 V