W48M-F12B
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
W48M-F12B
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST 0.1A 48V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style -
Actuator Type Round, Button, Flush
Current Rating (Amps) -
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.15mm Dia
Circuit SPST (DM)
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 50,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 3.1 VDC