W78E858A40FL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78E858A40FL
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFP
User Guide
Core Processor 8052
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 768 x 8
Number of I/O 36
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series W78
Package / Case 44-BQFP
Connectivity EBI/EMI, Serial Port
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V