W78L054A24FL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78L054A24FL
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 24MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 36
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Series W78
Package / Case 44-BQFP
Connectivity EBI/EMI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V