W79E659A40FL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W79E659A40FL
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100QFP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1.25K x 8
Number of I/O 60
Series W79
Package / Case 100-BQFP
Connectivity EBI/EMI, I²C, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V