W79L633A25PL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W79L633A25PL
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44PLCC
User Guide
Core Processor 8051
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 25MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1.25K x 8
Number of I/O 36
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series W79
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Nuvoton Technology Corporation
Connectivity EBI/EMI, I²C, UART/USART
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 4x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 4.5V