WCB15FB10R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB15FB10R0
Package:
Axial
Description:
RES 10 OHM 1% 15W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 1.875" L x 0.500" W (47.63mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 10 Ohms
Power (Watts) 15W