WCB25JB10R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB25JB10R0
Package:
Axial
Description:
RES 10 OHM 5% 25W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.539" (13.68mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 2.500" L x 0.500" W (63.50mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 10 Ohms
Power (Watts) 25W