WFH160A5K0JE
Ohmite
Product No:
WFH160A5K0JE
Manufacturer:
Ohmite
Description:
AL HOUSED 160W 5000 OHMS 5%
User Guide
Operating Temperature -
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -
Size / Dimension 5.512" L x 2.008" W (140.00mm x 51.00mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 5 kOhms
Power (Watts) 160W
Series WFH
Package / Case Radial, Rectangular Case
Coating, Housing Type Aluminum
Mfr Ohmite
Features -
Failure Rate -
Package Bulk
Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)