WFH160LR47KE
Ohmite
Product No:
WFH160LR47KE
Description:
RES CHAS MNT 0.47 OHM 10% 160W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 220°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm)
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient -
Size / Dimension 5.512" L x 2.008" W (140.00mm x 51.00mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 470 mOhms
Power (Watts) 160W