WHA250FE
Ohmite
Product No:
WHA250FE
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 250 OHM 1% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 250 Ohms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W