WHB100FET
Ohmite
Product No:
WHB100FET
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 100 Ohms
Power (Watts) 1W