Home / Fixed Inductors / WL1608FS85NMTFM01
minImg
WL1608FS85NMTFM01
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
WL1608FS85NMTFM01
Description:
FIXED IND 85NH 1.4A 60 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.067" L x 0.037" W (1.70mm x 0.95mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Inductance 85 nH
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.38GHz