WO-417-15-12
Lin Engineering
Product No:
WO-417-15-12
Manufacturer:
Lin Engineering
Description:
STEPPER MOTOR
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Diameter - Shaft 0.197" (5.00mm)
Rotor Inertia 0.571gcm²
Termination Style Wire Leads
Steps per Revolution 400
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 600 mA
Voltage - Rated 24VDC
Coil Resistance 12 Ohms
Size / Dimension Square - 1.650" L x 1.650" W (41.90mm x 41.90mm)
Mounting Hole Spacing 1.220" (31.00mm)
Product Status Active
Length - Shaft and Bearing 0.787" (20.00mm)