Home / Fixed Inductors / WPN201610H100MT
minImg
WPN201610H100MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
WPN201610H100MT
Package:
0806
Description:
FIXED IND 10UH 650MA 826MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 800mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 650 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0806
Ratings -
DC Resistance (DCR) 826mOhm Max
Inductance 10 µH
Series WPN
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Frequency - Self Resonant 15MHz