Home / Fixed Inductors / WPN201610H1R5MT
minImg
WPN201610H1R5MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
WPN201610H1R5MT
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.7A 130MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.95A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Inductance 1.5 µH
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Frequency - Self Resonant 45MHz