Home / Fixed Inductors / WPN201612H1R5MT
minImg
WPN201612H1R5MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
WPN201612H1R5MT
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.1A 109MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 109mOhm Max
Inductance 1.5 µH
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Frequency - Self Resonant 42MHz