Home / Fixed Inductors / WPN252010H3R3MT
minImg
WPN252010H3R3MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
WPN252010H3R3MT
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.2A 235MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 235mOhm Max
Inductance 3.3 µH
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 24MHz