WPN4010HS100MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
WPN4010HS100MT
Description:
FIXED IND 10UH 1.4A 335MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 335mOhm Max
Inductance 10 µH
Series WPN
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 10MHz